Očni herpes zoster

Autor: Melvin I. Roat, MD, FACS
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: prim. Valentina Lacmanovic Loncar, dr. med.

Očni herpes zoster je infekcija varicella–zoster virusom (herpes) koja zahvaća oko. Simptomi i znakovi, koji mogu biti jako izraženi, su osip kože na čelu i bolna upala svih tkiva u prednjem i rijetko, stražnjem segmentu oka. Dijagnoza se postavlja na osnovu karakterističnog izgleda prednjeg dijela oka praćenog zoster dermatitisom prvog ogranka n. trigeminusa (V1). Liječi se peroralnim antivirusnim lijekovima, midrijaticima i lokalnom primjenom kortikosteroida.

Nakon primarne infekcije uspostavlja se latencija u senzornom gangliju. VZV-specifična imunost posredovana T-stanicama održava VZV u latentnom stanju. Do reaktivacije virusa dolazi kada imunitet opada zbog starosti, bolesti ili imunosupresije. Varicella–zoster čela u ¾ slučajeva zahvaća očnu jabučicu kad je zahvaćen i nazocilijarni živac (što se očituje promjenama na vršku nosa) a u ⅓ slučajeva ne zahvaća vršak nosa. Sveukupno očna jabučica je zahvaćena u ½ bolesnika. Varicella zoster virus vrlo je zarazan i prijenos se može dogoditi izravnim kontaktom s ulceriranom kožnom lezijom ili aerosolima u zraku.

Simptomi i znakovi

Očni herpes zoster

Mogu se javiti prodromni trnci čela. Tijekom akutne bolesti, osim bolnog osipa na čelu, simptomi i znakovi mogu uključivati jaku bol u oku; jaki edem vjeđa; konjunktivalnu, episkleralnu i cilijarnu hiperemiju spojnice; edem rožnice; i fotofobiju.

Komplikacije

Herpes Zoster (V1 inervacijsko područje trigeminalnog živca)

Osip kod herpes zostera obično se pojavljuje na putu zahvaćenog živca. Na ovoj slici, granjanje dijela trigeminalnog živca daje osipu oštru granicu između mjesta na kojem se vezikule (izbočine) pojavljuju i mjesta na kojima se ne pojavljuju. Pojava mjehurića na vrhu nosa ukazuje na to da bi jedan od malih živaca koji se spajaju na dio oka također mogao biti zahvaćen i može zahtijevati pregled kod oftalmologa.

© Springer Science+Business Media

Keratitis i/ili uveitis može biti jak uz kasnije stvaranje ožiljaka. Kasne posljedice—glaukom, katarakta, kronični ili recidivirajući uveitis, stvaranje ožiljaka i neovaskularizacija rožnice i hipoestezija rožnice—su česte i ugrožavaju vid. Postherpetička neuralgija može se kasnije razviti. Lijekovi za neuropatsku bol (npr. gabapentin ili triciklički antidepresivi) mogu pomoći. Pacijenti mogu razviti episkleritis (bez povećanog rizika od gubitka vida) i/ili retinitis (s izraženim rizikom gubitka vida).

Dijagnoza

Očni herpes zoster
  • Zoster osip na čelu ili vjeđi uz nalaz na oku

Dijagnoza se temelji na tipičnom akutnom herpes zoster osipu na čelu, vjeđi ili oboje ili na karakterističnim znakovima prethodnog zoster osipa (npr. atrofični hipopigmentirani ožiljci). Oba kožna nalaza su jednostrana (tj. ne prelaze središnju liniju). Herpetične promjene ovog rasporeda koje još ne zahvaćaju oko ukazuju na značajnu opasnost i trebale bi potaknuti savjetovanje s oftalmologom prije nego što oko bude zahvaćeno. Uzgoj kulture te imunološke ili PCR pretrage kože u akutnom razdoblju i specifične serološke pretrage se izvode samo kad su promjene atipične, a dijagnoza nije sigurna.

Liječenje

Očni herpes zoster

Rano liječenje aciklovirom u dozi od 800 mg 5 puta/dan ili famciklovirom u dozi od 500 mg ili valaciklovirom u dozi od 1 g dnevno tijekom 7 dana smanjuje očne komplikacije. Bolesnici s uveitisom ili keratitisom zahtijevaju kortikosteroide (npr. prednizolon acetat 1% na 1 h za uveitis ili za keratitis na početku, uz produljenje intervala kapanja kada se simptomi smanje). Zjenicu treba održavati širokom primjenom 1%–tnog atropina ili 0,25%–tnog skopolamina jednom dnevno. Očni tlak se mora kontrolirati i liječiti ako pređe normalne vrijednosti.

Kratka primjena visoke doze kortikosteroida peroralno u svrhu prevencije postherpetične neuralgije u bolesnika iznad 60 godina koji su dobrog općeg zdravlja ostaje dvojbena.

Prevencija

Očni herpes zoster

Rekombinantno cjepivo protiv herpes zostera preporuča se za zdrave odrasle osobe ≥ 50 godina, bez obzira da li su nekada imali herpes zoster ili su primili stariju, živu atenuiranu, verziju cjepiva. Ovo rekombinantno cjepivo smanjuje šanse za dobivanje herpes zostera u 97% odraslih između 50-69 godina, i u 91% odraslih iznad 70 godina.

Ključne poruke

  • Oko je pogođeno u oko polovice slučajeva reaktivacije V1 varicella-zoster virusa.

  • Keratitis i/ili uveitis mogu biti jako izraženi.

  • Za dijagnozu je obično dovoljan tipični herpes zoster osip.

  • Liječenje uključuje oralne antivirusne lijekove i obično lokalne kortikosteroide uz širenje zjenice.

  • Dajte rekombinantno cjepivo za herpes zoster kod svih imunokompromitiranih odraslih osoba ≥ 50 godina.