Eritrazma

Autor: Wingfield E. Rehmus, MD, MPH
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Eritrazma je intertriginozna infekcija Corynebacterium minutissimum-om, koja je najčešća kod dijabetičara i stanovnika u toplijim klimatskim područjima. Dijagnoza se postavlja klinički. Liječi se oralnim klaritromicinom ili lokalnim antibioticima.

(Vidi također Pregled bakterijskih infekcija kože.)

Eritrazma nalikuje tinei ili intertrigu. Najčešća je na stopalu, gdje se vidi kao površinsko ljuštenje kože, stvaranje fisura i madidacija koji su najčešće ograničeni na prostor između 3. i 4. prsta. Eritrazma se u preponi pojavljuje u vidu nepravilnih, ali dobro ograničenih ružičastih ili smeđih mrlja s popratnim ljuštenjem kože. Eritrazma može također zahvatiti aksile, područje ispod dojki ili nabore kože prednje trbušne stijenke te međicu, osobito u pretilih sredovječnih žena i bolesnika s dijabetesom.

Eritrazma

Eritrazma je intertriginozna infekcija uzrokovana Corynebacterium minutissimum -om koja pogađa dijabetičare i stanovnike tropskih područja. Najčešće se razvija u interdigitalnim područjima stopala i na preponama.

Sliku ustupio Thomas Habif, MD.

Osvijetljena Woodovom svjetiljkom, eritrazma fluorescira karakterističnom koraljno crvenom bojom, uslijed proizvodnje porfirina od strane uzročne bakterije. Nepostojanje hifa u strugotinama kože također razlučuje eritrazmu od tinee.

Diferencijalna dijagnoza uključuje perianalni streptokokni celulitis koji uzrokuje bol i jarkocrveni eritem samo na perianalnoj koži i nema fluorescencije pri pregledu Woodovim svjetlom. Kulture na streptokoke skupine A učinjene iz briseva kože oboljele djece su pozitivne. Oralna terapija usmjerena na streptokoke obično je neophodna za liječenje perianalne streptokokne infekcije.

Liječenje

Liječi se jednokratnom dozom klaritromicina 1 g per os. Lokalni eritromicin, klindamicin, 2% mupirocin, fusidatna kiselina i benzoil peroksid također su učinkoviti. Lokalni antiseptici koji sadrže klorheksidin ili benzalkonijev klorid pokazali su se učinkovitima protiv Corynebacterium in vitro i može pomoći pacijentima s eritrazmom.

Jedan do dva tretmana (80 J / cm)2) širokospektralnog crvenog svjetla (635 nm) pokazali su se uspješnima u malom broju slučajeva. Često dolazi do recidiva.

Ako Woodovo svjetlo i kalijev hidroksid (KOH) ili kultura gljiva nisu dostupni za razlikovanje eritrazme od površinske gljivične infekcije, treba razmotriti kombinaciju antibakterijskih i antifungalnih lokalnih pripravaka.