Urednik sekcije: prof. dr. sc. Srđan Novak, dr. med.
Prijevod: dr. sc. Felina Anić, dr. med.
DEFINICIJA
Osteoartritis (OA) je poremećaj obilježen progresivnim propadanjem zgloba u kojem sve strukture zgloba prolaze patološke promjene. Patološki nužni uvjet za OA je gubitak hijaline zglobne hrskavice udružen s povećanjem čvrstoće i sklerozom subhondralne kosti, izrastanjem osteofita na rubovima zgloba, napetosti zglobne kapsule i slabosti mišića koji premošćuju zglob. Brojni su mehanizmi koji dovode do OA, ali često je početni korak oštećenje zgloba uz nedostatak zaštitnih mehanizama.
EPIDEMIOLOGIJA
OA je najčešća bolest zglobova. Prevalencija OA izrazito korelira s dobi i značajno je učestalija u žena u odnosu na muškarce. Ozljeda i opterećenje zgloba su dva najvažnija rizična faktora koja dovode do OA. Oni su pod utjecajem faktora koji uključuju dob, ženski spol, rasu, genetske faktore, prehrambene čimbenike, traumu zgloba, prethodno oštećenje, nepravilnost, proprioceptivni nedostatak i debljinu.
PATOGENEZA
Najranije promjene u OA se zbivaju u hrskavici. Dvije glavne komponente hrskavice su kolagen tip 2 koji osigurava čvrstoću i proteoglikan agrekan. Hrskavicu u OA karakterizira postepeni gubitak agrekana, povećanje kolagenog matriksa i gubitak kolagena tipa 2 što dovodi do povećane ozljedivosti.
KLINIČKA SLIKA
OA može zahvatiti gotovo svaki zglob, no većinom zahvaća nosive i zglobove koji su često izloženi opterećenju kao što su koljeno, kuk, kralježnica i zglobovi šaka. Od zglobova šaka u pravilu su zahvaćeni distalni (DIP), proksimalni (PIP) interfalangealni zglobovi i karpometakarpalni zglob (baza palca); bolest rijetko zahvaća metakarpofalangealni zglob.
Simptomi
- Bol se javlja u jednom ili više zglobova prilikom njihova opterećenja (dok se rjeđe javlja u mirovanju ili noću)
- Može se pojaviti ukočenost zglobova nakon mirovanja ili jutarnja ukočenost, ali obično traje kratko (<30 min)
- Gubitak pokretljivosti zgloba ili ograničenost funkcije zgloba
- Nestabilnost zgloba
- Deformacija zgloba
- Krepitacije (“pucketanje”) u zglobu
Fizikalni pregled
- Kronični monoartritis ili asimetrični oligo/poliartritis
- Tvrde ili “koštane” izbočine na rubnim plohama zgloba, npr. Heberdenovi čvorići (DIP šake) ili Bouchardovi čvorići (PIP šake)
- Blagi sinovitis s hladnim izljevom u zglobu je moguć, no to je rijetka pojava
- Krepitacije—čujno škripanje ili pucketanje unutar zgloba pri pasivnim ili aktivnim kretnjama
- Deformacija, npr. OA koljena može zahvatiti medijalne, lateralne ili patelofemoralne dijelove i dovesti do varusnih ili valgusnih deformacija
- Ograničenost kretnji, npr. ograničenje unutarnje rotacije zgloba kuka
- Objektivni neurološki ispadi mogu se zamijetiti kada su zahvaćeni zglobovi kralježnice (mogu zahvatiti intervertebralne diskove, apofizealne zglobove i paraspinalne ligamente)
DIJAGNOSTIČKI POSTUPAK
- Rutinski laboratorijski nalazi obično su uredni (unutar normalnih referentnih vrijednosti).
- SE je obično u granicama normalnih vrijednosti no, može biti i ubrzana u bolesnika sa sinovitisom.
- Reumatoidni faktor i ANA su negativni.
- Zglobna tekućina je blijedožute (slamnate) boje, viskozna; leukocita ima <1000/μL; analiza zglobne tekućine važna je za isključivanje artritisa izazvanog taloženjem kristala i infekcije (septički artritis).
- Radiološke snimke mogu u početku biti uredne, ali kako bolest napreduje snimke mogu otkriti suženje zglobne pukotine, subhondralnu sklerozu, subhondralne ciste i osteofite. Erozije se razlikuju od onih kod reumatoidnog i psorijatičnog artritisa jer se javljaju subhondralno uzduž središnjeg dijela zglobne plohe.
DIJAGNOZA
Obično se postavlja na osnovi lokalizacije zahvaćenih zglobova. Radiološke promjene, uredni laboratorijski nalazi i analiza sinovijalne tekućine mogu biti od pomoći ukoliko znakovi upućuju na upalni artritis.
Diferencijalna dijagnoza
Osteonekroza, Charcotov zglob, reumatoidni artritis, psorijatični artritis, artritisi inducirani kristalima.
LIJEČENJE OSTEOARTRITIS